25 października br, w ramach uroczystych obchodów 90-lecia istnienia nadzoru górniczego w Polsce, odbywających się pod hasłem „Górnictwo z zasadami”, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Izby Tradycji Wyższego Urzędu Górniczego. Zaproszeni goście obejrzeli wystawę interesujących eksponatów przedstawiających historię polskiego nadzoru górniczego. Wśród nich znalazły się zbiory dawnych przepisów górniczych, reprodukcje starych map, planów i schematów zatwierdzanych przez nadzór górniczy, archiwalne zdjęcia pracowników nadzoru górniczego oraz liczne przyrządy pomiarowe i specjalistyczne. Szczególnie cennymi eksponatami Izby Tradycji są narzędzia górnicze z XIX w. – korytko drewniane do przygotowania glinki przebitkowej z kopalni „Fryderyk” i skórzane nakrycie głowy tarnogórskiego gwarka. Zbiory własne nadzoru górniczego wzbogaciły eksponaty wypożyczone z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wśród nich jest: stary szybowy pion mierniczy kg, granitowy kamień graniczny nadania kopalni „Królowa Luiza liczący sobie sto kilkadziesiąt lat oraz zapalarka strzałowa dynamo-elektryczna firmy Schaffler – z 1948 r.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia była dyskusja na temat: „Policja Górnicza – wczoraj, dziś i jutro”, prowadzona przez red. Jacka Filusa z katowickiej rozgłośni Polskiego Radia. W ożywionej debacie udział wzięli byli prezesi Wyższego Urzędu Górniczego oraz aktualne kierownictwo WUG i dziennikarze. Wszyscy uczestnicy dyskusji zgodzili się, że potrzebne jest dalsze wzmocnienie kompetencji i różnicowanie metod działania nadzoru górniczego.
Nowa Izba Tradycji mieści się obecnie w budynku przy ul. Poniatowskiego 29 w Katowicach, który został oddany do użytku w 1925 r. Pierwotnie była to elegancka willa, zaprojektowana przez architektów z ówczesnej Unii Budowlanej w Katowicach. Mieszkał w niej jeden z wiceprezesów WUG. Po II wojnie światowej rezydencję zlikwidowano, zamieniając ją w budynek wielorodzinny.Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z marca 2012 r. dawna willa została objęta ochroną jako część „historycznego układu urbanistycznego”, tzw. południowej dzielnicy śródmieścia Katowic.
W ramach współpracy z Wyższym Urzędem Górniczym w Katowicach firma STRUO pełniła nadzór inwestorski nad realizacją inwestycji pod nazwą: „Przebudowa części parteru budynku mieszkalnego przy ulicy Poniatowskiego 29 w Katowicach, wraz ze zmianą sposobu użytkowania z lokalu mieszkalnego na Izbę Tradycji Wyższego Urzędu Górniczego oraz Salkę Konferencyjną”.